SMS Onay Neden Kullanılır Güvenli Midir?

SMS Onay Neden Kullanılır Güvenli Midir?

11/08/2022 20:55:52

SMS Onay Neden Kullanılır Güvenli midir?

Sms onay belirli uygulama ve sitelere giriş yaparken ya da üye olurken izlenilecek adımlardan biridir. Bu adımda kişi telefon numarasını, e-posta adresini ve uygulamaya bağlı olarak bazı kişisel bilgileri girerek ilerler. Uygulama üzerinden hem hesabı doğrulamak hem de güvenliği sağlamak için kişinin girmiş olduğu telefon numarasına 6 ya da 8 haneli bir kod iletilir. Bu kod mobil onay işlemi için bir defa kullanılabilecek bir koddur. 180 Saniye gibi kısa bir süre içerisinde ulaştırılan kod uygulamaya girmek için şarttır. Gönderilecek olan onay kodu girilmediğinde, yanlış girildiğinde veya belirtilen sürede işlem sağlanmadığında kişi uygulamaya giremez. Üyelik oluşturma veya hesaba yeni bir cihazdan ilk defa girilecek olduğunda sms onayı istenir. Tüm bunların yanı sıra kişiler bilgilerini paylaşmaz istemez ama uygulamaya giriş yapmak isterse sanal numara kullanabilir. Sanal numara, gönderilecek olan onay kodunun başka bir numaraya gönderilerek giriş yapılmasını sağlar. Kişisel bilgiler sanal numara sayesinde gizli kalırken hesap açma işlemi de sağlanmış olur. Sanal numara alma neden bu kadar gereklidir ve nasıl bu kadar güvenlidir gibi sorular sıkça sorulur. Bu soruların cevapları ise kısaca şöyledir;

  • Sanal numara almak oldukça hızlı ve kolaydır.
  • Kişi özel bilgilerini ve cep telefon numarasını kullanmadan uygulama ve siteye giriş yapabilir.
  • Yalnızca bir defa kullanıldığı için kişiye özeldir ve güvenlidir.
  • Numaralar yalnızca onay kodu almak için kullanılır kişi herhangi bir sorun yaşamaz.

Sanal numara alma ve bu numarayı kullanma durumunda bahsi geçen durumlar ve daha fazla olumlu yanı söz konusudur. Binlerce kişi tarafından tercih edilen ve kullanılan sanal numaralar da hiçbir sorun yaşanmamıştır. Kolay ulaşılabilir ayrıca gizliliğin saklanmasını da sağlar.

Fake Numara Alma

Fake numara alma, kolay bir işlem olup üyelik oluşturmak veya var olan hesaba giriş yapmak istenildiğinde tercih edilebilir. Son derece güvenli olan numaralar her kullanıcıya özeldir. Onay kodu iletilmesi kullanılan numara onay kodu alındıktan sonra kapanır. Hesaba giriş yapmak için şart olan onay kodu sms ile iletildiğinden fake numara kullanılır. Kişi numarasını paylaşmak istemez ya da kendi adına bir hesap daha açmak istediğinde de kullanılabilir. WhatsApp, Instagram, Bigo Live, Facebook ve daha birçok uygulama ve site için fake numaralar tercih edilebilir. Telefon onay işlemi sadece bir defa gerçekleştirilir ve hesap içerisinde değişiklik yapılmadığı sürece tekrar istenmez, bu adım doğrulama ve güvenlik amaçlıdır.